Historia

Hotel Młyn mieści się w zaadaptowanym budynku młyna solnego z początku XX wieku. Młyn został zbudowany w 1902 roku, a jego właścicielem był Lejb Stern. Powodem budowy była ostra walka konkurencyjna pomiędzy dostawcą soli do byłego zaboru rosyjskiego J. Bałaszem (posiadał własny młyn solny), a wspomnianym już Lejbem Sternem, który posiadał od 1885 roku wyłączną sprzedaż soli ciechocińskiej w kraju.

Lejb Stern do swego młyna sprowadzał sól w stanie surowym z Teodozji na Krymie. Sól była transportowana okrętami do Gdańska, a stamtąd berlinkami (tratwami towarowymi) do Włocławka. Sprowadzana sól była oczyszczana, suszona i następnie mielona na różne gatunki.

Młyn zatrudniał kilkunastu robotników, a produkcja dzienna wynosiła średnio 2 wagony, czyli ok. 30 000 kg. Walka konkurencyjna między młynami trwała do 1909 roku i przyczyniła się do obniżenia cen soli w kraju. W 1908 roku Stern wydzierżawił młyn solny firmie holenderskiej, która prowadziła przedsiębiorstwo do 1914 roku.

Młyn działał do lat 80-tych. W latach 90-tych w większości pusty popadał w zaniedbanie. Od początku 2000 r. prowadzone były prace rewitalizacji budynku, które ukończono w grudniu 2002 r. 

Poniżej galeria zdjęć z prac odbudowy młyna oraz adaptacji budynku do stanu obecnego.

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij